- Все рецензии
- РецензияРецензия
Отзывы о книге Красамоўнае сэрца
Krysty-Krysty20 октября 2017Цяжка знайсці раўнавагу і дасканаласць у гэтым негарманічным анізатропным свеце. Нештачка ды пераважыць. У гэтай кнізе малюнкі па-над усім. Я адчула сябе шчаслівай маленькай дзяўчынкай, улюбёнай у новую прынцэсу. Ах, фарбы, лініі, крыналіны, каруначкі, гарсэты, каралі, стужкі... Разглядаць і замілоўвацца! Ці так ужо важна, што там напісана?.. Казка неблагая, не. Проста малюнкі лепшыя.
Жыве сабе прынц, не такі, як усе, добры ў жорсткай краіне. Жыве сабе не такая, як усе, летуценніца-прынцэса сярод прыземленых утылітарыстаў. Будуць сякія-такія выпрабаванні, але хто сумняецца, што прынц і прынцэса сустрэнуцца?..
Казка філасафуе, перабольшваючы, як ёй і належыць, станоўчае і адмоўнае. Абое героі чужыя і нелюбімыя ў бацькоў (ажно да смерці) - не надта педагагічна... Слухай сваё сэрца, кажа казка. Можа, калі і трэба яго слухаць... Але свайму дзіцяці я параіла б да таго ж і мазгі ўключаць...
Ёсць дзеці, якім даспадобы нетаропкае апісальнае апавяданне з яркімі дэталямі. Але некаторым не хопіць дынамікі, дыялогаў, больш сучаснага актыўнага аповеду, асабістага ўжыўлення ў гісторыю. Не, казка зусім не благая. Проста малюнкі лепшыя.
По-русски
Трудно найти равновесие и совершенство в этом негармоничном анизотропном мире. Что-то да перевесит. В этой книге рисунки надо всем. Я почувствовала себя счастливой маленькой девочкой, влюбленной в новую принцессу. Ах, краски, линии, кринолины, кружева, корсеты, бусы, ленты... Рассматривать и умиляться! Так ли уж важно, что там написано?.. Сказка неплохая, нет. Просто картинки лучше.
Живет себе принц, не такой, как все, добрый в жестокой стране. Живет себе не такая, как все, мечтательница-принцесса среди приземленных утилитаристов. Будут какие-никакие испытания, но кто сомневается, что принц и принцесса встретятся?..
Сказка философствует, преувеличивая, как ей и положено, положительное и отрицательное. Оба герои чужие и нелюбимые у родителей (аж до смерти) - не слишком педагогично... Слушай свое сердце, говорит сказка. Может, когда и надо его слушать... Но своему ребенку я посоветовала бы к тому же и мозги включать...
Есть дети, которым нравится неторопливое описательное повествование с яркими деталями. Но некоторым не хватит динамики, диалогов, более современного активного рассказа, личного вживления в историю. Нет, сказка вовсе не плоха. Просто картинки лучше.
12 понравилось
200
Комментарии 0
Ваш комментарий
, чтобы оставить комментарий.
Комментариев пока нет,
ваш может стать первым